Cílem projektu je osvěta odborné i laické veřejnosti týkající se roztroušené sklerózy.
Roztroušená skleróza (RS) je chronické autoimunitní onemocnění, při kterém vlastní imunitní systém napadá centrální nervovou soustavu. Dochází k demyelinizaci a k současnému poškození nervových vláken. V mozku a v míše tak vznikají zánětlivá ložiska, ve kterých dochází k poruše přenosu nervového signálu. To se navenek projeví jako nový příznak onemocnění (např. oslabení končetiny, závrať, porucha zraku). Nemoc postihuje zejména mladé osoby (20 – 40 let) a její výskyt je dvakrát častější u žen. Prevalence onemocnění v ČR je 150-170 pacientů na 100 000 obyvatel.
Přesná příčina vzniku onemocnění není známa. Předpokládá se účast genetické predispozice v kombinaci s vlivem zevních faktorů. Bylo nalezeno více genů, které se na vzniku onemocnění mohou podílet. Spouštěcím mechanismem pro aktivaci autoimunitního procesu pak může být některá virová nebo bakteriální infekce, případně dlouhotrvající stres. Podíl na vzniku choroby nese i životní prostředí, kouření, nedostatek vitamínu D. Charakteristickým projevem onemocnění je ataka, která je definována vznikem nových nebo zhoršením stávajících příznaků, které trvají déle než 24 hodin a nejsou spojeny s horečnatým stavem při probíhající akutní infekci. Zpočátku se objevují ataky, které většinou úplně odezní. V této fázi onemocnění (relaps – remitentni, RR-RS) hraje hlavni roli aktivovaný imunitní systém. Nedostatečně léčená nebo neléčená choroba postupně přechází do stadia sekundárně progresivního (SP-RS), kde zánětlivé změny jsou méně výrazné a převažují procesy degenerativní. Postupně narůstá invalidita. Na RS je třeba myslet již po prodělaném prvním příznaku onemocnění (tzv. klinicky izolovaném syndromu). Diagnóza je pak potvrzena průkazem diseminace zánětu v prostoru a v čase. Cílem je zahájit účinnou léčbu co nejdříve, nejlépe v době vzniku prvního příznaku onemocnění. Jedině tak lze předejít nevratné axonální ztrátě a postupující invalidizaci pacienta.
Projekt si klade za cíl informovat především laickou veřejnost ale i zdravotníky (praktické lékaře, neurology a zdravotní sestry) o symptomech nemoci, jejím průběhu a o možnostech léčby.